Rozoznávanie farieb nie je pre deti až také jednoduché, napriek tomu, že ich prvé pomenovanie počujú skôr, ako nastúpia do škôlky. Dnes sa spolu pozrieme na hry a aktivity pre deti na učenie sa farieb, ktoré tiež hýria farbami a sú tak stvorené na to, aby sme deti nenútene naučili rozoznávať ich názvy.
Drevené hračky na učenie sa farieb
Štyri základné farby deti spoznajú v tejto krásnej balančnej hre, v ktorej sú v hlavnej úlohe farebné sloníky. Modré, červené, zelené a žlté sloníky deti priraďujú na podložku na políčko rovnakej farby. Počas hry nezabudnite vždy vysloviť názov farby sloníka. Okrem priraďovania je hra zameraná aj na jemnú motoriku, keďže druhou aktivitou je stohovanie farebných sloníkov na seba. Takúto jednoduchú hru zvládnu už deti od 2 rokov.
Staršie deti si už so základnými farbami nevystačia a tak im môžeme predstaviť svet rozličných farebných odtieňov. Viete si predstaviť, že ak by sme deťom len ukazovali farebné predmety okolo seba, bola by to pre ne poriadna nuda a tak hľadajme aj iné hry a aktivity pre deti na učenie sa farieb. Využívajte farby napríklad aj na to, aby sa deti naučili počítať či rozoznávať čísla a zvieratká. 4-5 ročné deti už rozhodne takéto hry vyhľadávajú, tak toto zvedavé obdobie rozhodne zúročte. Vo väčšine prípadov sa detská zvedavosť po nových informáciách časom utlmí a školské povinnosti sa už do hlavičiek budú dostávať ťažšie. Preto sa nebojte občas zdvihnúť latku a sami naučte vášho predškoláka niečo nové.
Povedzme si na rovinu, buď dieťatko jemnú motoriku rozvinie dostatočne v predškolskom veku alebo bude mať problém zapnúť si gombík na nohaviciach ešte aj v škole. Je to len na nás, ako veľmi sa nám podarí ju s deťmi vycibriť. Koniec koncov, ani my nechceme robiť deťom pomocníka pri obliekaní a obúvaní ešte celý prvý či dokonca druhý ročník. A keď už deti vezmú do prstov drobné predmety, tak nech sú pekne farebné, no nie? Drobné farebné tvary, ktoré deti navliekajú na šnúrky či stohujú na paličky podľa presne určeného poradia, to je to presne to, čo ich prstíky a pozornosť dokonale zamestná. A zároveň si opakujú pomenovanie farieb.
Farebná mozaika
Jemnú motoriku s farbami dokonale vytrénujú aj hry s mozaikami. Deti väčšinou aj veľmi bavia a výsledné dielka si hrdo vystavia vo svojej izbe.
Pohybová hra, ktorá deti naučí farby
Dieťa v predškolskom veku, ktoré radšej sedí akoby sa malo hýbať, by sme asi ani pomocou lupy nenašli ľahko. Blížia sa dni, keď doma strávime s deťmi viac času ako počas leta, a dobre vieme, že deti na stoličke jednoducho sedieť nebudú, a rozhodne by ani nemali. Pohyb je totiž jeden zo základných predpokladov zdravého vývoja nielen motorických, ale ja rozumových funkcií. Využite ho aj na to, aby dieťa spoznalo farby a dokonale sa v ich rozoznávaní utvrdilo.
Pripravte doma ortopedický koberec poskladaný z farebných dielov puzzle. Hrať sa môžete napríklad tak, že deťom poviete farbu, na ktorú sa má postaviť alebo naopak, dieťa musí povedať, na dieliku akej farby práve stojí. Počas tejto hry si zároveň deti masírujú senzorické body na chodidlách. Hra je nielen zdravá, keďže podporuje korekciu plochých nôh, ale takto aj zábavná. Čím väčší ortopedický koberček budete mať, tým väčšia bude zábava.
Farby a farbičky nesmú chýbať v rukách detí
Ako inak sa deti naučia farby, ak nie kreslením, maľovaním, vytváraním farebných obrázkov či vymaľovávaním. Dnes už 2-ročné deti odtláčajú prstové farby na papier alebo kreslia na steny vane počas kúpania.
A niekedy postačia obyčajné farbičky a veselé omaľovánky, napríklad aj také, ktoré si môžu deti postupne rozbaľovať z rolky.
Aj vy máte doma dieťatko, ktoré kresliť jednoducho odmieta? Nechce papier, nechce omaľovánku, všetko je nuda? Musíte ísť na to fígľom. Ukážte mu, ako si vytvoriť zvieratká na paličke, ktoré najprv musí vyfarbiť. Dievčatá zase pohltí svet víl a kvetov.
Naša farebná nádielka vás, veríme, inšpirovala. Ak si doma niečo pekné pomocou našich tipov vytvoríte, poteší nás fotografia výtvorov vašich detí. Pre ďalšie námety na skvelé aktivity nezabudnite odoberať náš newsletter.